narzędzia

Ocieplenia mineralne, czyli wełna fasadowa

Wełna jest materiałem izolacyjnym pochodzenia mineralnego. Jest stosowana do ocieplenia na murach żebetonowych, cegłach sylikatowych, a także do ścian prefabrykowanych. Wełna skalna powstaje z bazaltu wytapianego w temperaturze ponad 1400°C. Szklana – z piasku kwarcowego i stłuczki szklanej wytapianych w 1000°C. W tym procesie wzbogaca się je w surowce takie jak gabro, dolomit lub wapień, a następnie poddaje procesowi rozwłókniania. Potem są formowane i sprzedawane w postaci płyt, mat, filców, czy granulatu. Zalety wełny jako materiału termoizolacyjnego to przede wszystkim:


Ma niski współczynnik przewodzenia ciepła. Współczynnik λ (lambda), wynosi dla wełny – od 0,045 do 0,032 W/(m·K).

Skutecznie izoluje od hałasów – dzięki swojej specyficznej strukturze i ciężarowi ma około 20 procent wyższą skuteczność akustyczna niż w przypadku styropianu ociepleniowego, zwłaszcza jeśli mówimy o ociepleniu ścian trójwarstwowych lub szkieletowych.

Długowieczność – może skutecznie ocieplać budynek przez wiele lat.

Ognioodporność – posiada najwyższą klasę niepalności w klasyfikacji europejskiej, w przeciwieństwie do styropianiu, który jest łatwopalny.


Paroprzepuszczalność – swobodny przepływ pary wodnej nie dopuszcza do powstawania pleśni i grzybów. 

Zatem lepiej stosować do ocieplenia domu wełnę czy nieco tańszy od niej styropian? Warto mieć świadomość, że za izolacyjność cieplną odpowiada nie tylko sam materiał ociepleniowy, ale również pozostałe zastosowane materiały. Często stosuje się jeden i drugi materiał np. wełnę używa się do izolacji cieplnej fundamentów, a styropianem dociepla się poddasze. Najlepiej na pytanie wełna czy styropian odpowiedzieć sobie po rozmowie z fachowcem.
Na pewno jednak warto ocieplać domy – więcej piszemy tu: https://www.papierowski.pl/dlaczego-warto-ocieplac-domy/