ocieplenie domu styropianem

Styropian, czyli idealny materiał ociepleniowy

Fachowo określamy go jako spieniony polistyren. Jest to doskonały materiał termoizolacyjny. Dlaczego? Nie dość, że skuteczny to jeszcze dość tani! Może być wtłaczany w wolne przestrzenie ścian budowli (luźne granulki) lub – dostępny w postaci płyt – naklejany na elewację budynku.
W UE mamy wysokie standardy co do norm, jakie musi spełniać styropian ociepleniowy. Musi mieć nie tylko doskonałe właściwości użytkowe, ale i spełniać normy przeciwpożarowe. Jest on materiałem: palnym -łatwo zapalnym, samogasnącym. W celu ograniczenia intensywności palenia styropianu stosuje się tak zwane opóźniacze palenia ( są to m.in. związki bromu). 

Płyty styropianowe, które są stosowane w budownictwie, mają różną gęstość od 10 do 40 kg/m3, przy czym optymalne są te o wartościach od 25 kg/m3 do 33 kg/m3. 

Do ociepleń budynków używamy najczęściej płyt styropianowych o grubości 10 cm, 12 cm, 15 cm, 18 cm, 20 cm. W ofercie mamy styropian ociepleniowy biały lub grafitowy. Ten drugi zrobiony jest z polistyrenu z dodatkiem np. grafitu, który poprawia właściwości izolacyjne. Na zdjęciu zamieściliśmy dom z gminy Ożarów Mazowiecki, który ociepliliśmy właśnie styropianem grafitowym.

Sam styropian nie wystarczy

Dobrze położony styropian zachowuje swoje właściwości ociepleniowe nawet przez 25 lat. Jest odporny na działanie wilgoci i uszkodzenia mechaniczne. Jednak aby tak się stało, musi być ściśle dopasowany do rodzaju ściany oraz jej wykończenia. Dlatego przy ocieplaniu domu stosujemy cały system ociepleniowy. Co to jest?  Krótko mówiąc, jest to określony pakiet dopasowanych do siebie produktów, obejmujących:
grunt, kle,j styropian, kołki, siatkę, zaprawę klejową, tynk i farbę elewacyjną.

My korzystamy z systemów Adexbud lub Majsterpol – polskich, sprawdzonych marek. Mamy też własną mieszalnię tynków i farb, więc dobranie wymarzonego koloru na wykończenie elewacji jest u nas dostępne od ręki, bez czekania.

A może wełna fasadowa?

Wielu klientów pyta nas, co sprawdzi się lepiej: wełna fasadowa, czy styropian? Na to pytanie trudno odpowiedzieć jednoznacznie bez rozpoznania rodzaju ścian i warunków technicznych. Za izolacyjność cieplną odpowiada nie tylko sam materiał ociepleniowy, ale również pozostałe zastosowane materiały. Często stosujemy jeden i drugi materiał np. wełny używamy do izolacji ścian o charakterze ogniochronnym (ściany ppoż.), betonowych i z cegły silikatowej, a styropian na ściany z porothermu, na ścianach oddychających np. starych ścianach z pustką powietrzną. Więcej o wadach i zaletach wełny fasadowej piszemy tu: https://www.papierowski.pl/welna-fasadowa/

Dlatego zapraszamy do kontaktu i konsultacji przy wyborze odpowiedniego materiału ociepleniowego.