Nowoczesny baranek, czyli tynki cienkowarstwowe

Przykładowe struktury tynków cienkowarstwowych z palety Adexbud w ofercie PHU PAPIEROWSKI

Jeden dzień i dwie rozmowy o strukturach tynków na elewacje – jeden klient pytał o zupełnie gładkie, drugi – szukał grubszych niż 2,5 mm. Te pierwsze mamy już w naszej ofercie, choć są niezwykle rzadkie, drugie – przywołują wspomnienia domów otynkowanych grubym, klasycznym „barankiem”…

Tynki cementowo-wapienne stosuje się w Polsce do wykańczania murowanych elewacji już od około 150 lat. Grube i mocne dobrze chroniły ściany przed kapryśną pogodą w naszej sterfie klimatycznej.  Początkowo też spełniały oczekiwania estetyczne. Jednak dziś… te grube tynki zdecydowanie nie są ozdobą fasady. Zastąpiły je cienkowarstwowe „baranki.”

Sztuka nakładania tynku na elewację

Tynków cienkowarstwowych nie „narzuca” ani nie nakrapia  się na ścianę, jak to bywało 20 lat temu. Cienki baranek wymaga dobrze przygotowanej fasady i wprawnej ręki doświadczonego fachowca. Tynki cienkowarstwowe to nie tylko wykończenie, ale również zabezpieczenie płyt styropianowych lub wełny, dają właściwą ochronę przed warunkami atmosferycznymi. 

Tynki cienkowarstwowe wchodzą w skład systemów ociepleń obejmujących, klej do styropianu lub wełny mineralnej, materiał termoizolacyjny, masę klejowo-szpachlową do zatopienia siatki zbrojącej i grunt nakładany przed tynkowaniem. Więcej czytaj tu: https://muratordom.pl/budowa/elewacja/rodzaje-tynkow-zewnetrznych-tynki-cienkowarstwowe-aa-1PR9-x4MY-CzG9.html
Taki tynk jest materiałem dość drogim, dlatego nie wykorzystuje się go do wyrównania ściany – zanim zaczniemy go nakładać już musi być idealnie równa. Zacieranie tynku odbywa się za pomocą ruchów poziomych, pionowych, ukośnych czy okrężnych, w zależności od oczekiwanego wyglądu. W ostatnich latach najpopularniejszym wzorem były:

„baranek”

lub „kornik”

Wzór wybieramy przed zakupem materiałów elewacyjnych, ponieważ nie wszystkie mają takie same możliwości fakturowania. Przy czym tynk o strukturze „baranka” ma tę zaletę, że łatwiej się go czyści – im drobniejsze uziarnienie tym mniej brudu osiada na ścianie. Nałożony cienką warstwą z odległości kilku metrów sprawia wrażenie zupełnie gładkiego. 

Si-si, czyli tynk uniwersalny


Jeśli zaś chodzi o te, które najczęściej stosujemy i chętnie polecamy to tynki Si-Si, czyli silikatowo-silikonowe. Są to masy silikatowe modyfikowane żywicą silikonową o dodatkowych właściwościach wiążących. Są wysokoparoprzepuszczalne. Można je zabarwić na dowolny kolor – a tych do wyboru u nas są setki! Świetnie zdają egzamin na ścianach domów w dużych miastach, gdzie jest ryzyko osiadania pyłów na budynkach oraz na terenach leśnych, gdzie mamy podwyższoną wilgotność powietrza. 

żart- baranek na elewacji Papierowski
Ten baranek na elewacji jest dziełem autorki tekstu – na szczęście nie uczestniczy w pracach elewacyjnych 😉