dostawa styropianu phu papierowski

Styropian grafitowy czy biały? Wybierz najlepszy!

Najkrócej mówiąc – polecamy grafitowy, ponieważ ma lepsze parametry izolacyjne. Przy grubszych murach można zastosować cieńszy styropian, a efekt termoizolacyjny będzie równie satysfakcjonujący. 

Styropian biały stosuje się, gdy potrzebny jest styropian twardszy. Jest też wygodniejszy w montażu i obróbce, ponieważ nie absorbuje promieni słonecznych. 

Biały jest tańszy, a grafitowy droższy, ale to tak na pierwszy rzut oka. Wystarczy przeliczyć współczynnik przewodzenia ciepła, określany przez lambdę (λ), żeby przekonać się, że nie jest to takie oczywiste.

Zalety ocieplenia styropianem grafitowym

Sprawa jest nieco bardziej złożona… 

W przypadku styropianów białych współczynnik przewodzenia ciepła wynosi od λ ≤ 0,045 W/mK do maksymalnie λ ≤ 0,036 W/mK. Styropian grafitowy będzie miał jeszcze niższe parametry, jeśli chodzi o przewodzenie ciepła – nawet λ ≤ 0,030 W/mK. Co to oznacza? Że do do uzyskania tej samej izolacyjności przegrody potrzeba mniej materiału o lepszych właściwościach (styropianu grafitowego) niż materiału tradycyjnego (styropianu białego).  

Grubość styropianu wpływa nie tylko na wygląd budynku, ale może zwiększyć koszt całej elewacji, bo będzie wymagała szerszych parapetów i większych obróbek blacharskich. O wyglądzie oczywiście też trzeba pomyśleć, bo w przypadku bardzo grubego ocieplenia, okna mogą się wydawać schowane w ścianie i sprawiać wrażenie nieproporcjonalnie małych. 

Styropian grafitowy – fachowe ocieplenie 

Tyle o zaletach styropianu grafitowego. Ma on jednak także wady. Jest bardziej wrażliwy na promieniowanie słoneczne. Należy go osłaniać przed słońcem na każdym etapie budowy. Musi być przechowywany pod zadaszeniem, a prace należy prowadzić w cieniu. Nie jest to problemem dla doświadczonych wykonawców, którzy stosują specjalne osłony.  

Warto wspomnieć, że od 1 stycznia 2021 roku zmieniły się obowiązujące przepisy jeśli chodzi o wartości współczynnika przenikania ciepła ściany czy dachu. Nowo wybudowane domy muszą spełniać wyższe niż dotąd normy, energooszczędność staje się koniecznością. Dla ścian zewnętrznych wynosi ona 0,20 W/(m2·K) (wcześniej było 0,23 W/(m2·K) ), a dla dachów i stropów 0,15 W/(m2·K) (wcześniej 0,18W/(m2·K)). Więcej szczegółów o nowym prawie budowlanym na stronach „Muratora”: https://www.muratorplus.pl/biznes/prawo/od-1-stycznia-2021-budowa-domu-z-nowymi-przepisami-aa-BJKc-Y22p-bpoH.html

Natomiast o zaletach ocieplenia domu styropianem piszemy tu:
 https://www.papierowski.pl/wp-admin/post.php?post=570&action=edit

Styropian grafitowy czy biały – jaki będzie najlepszy dla Twojego domu?
Zapraszamy do kontaktu, bezpłatnej porady i wyceny ocieplenia elewacji.