Kamienica z duszą, czyli elewacja domu z przeszłością

Sulejówek, ulica Piastowska, dom wielorodzinny. Elewacja domu w stanie… trudno opisać to słowami, bo historia tego budynku sięga czasów przedwojennych, a późniejsze remonty nie przetrwały próby czasu. Kiedy dostaliśmy to zlecenie, od razu było wiadomo, że to zadanie specjalne, dla brygady ociepleniowej z dużym doświadczeniem. Budynek bardzo pracochłonny, ze względu na brak jakichkolwiek płaszczyzn, prostych linii…

Kiedy tynk sypie się na głowę…

Zaczęliśmy od skuwania starych tynków. Następnie konieczne było mycie ciśnieniowe, gruntowanie cegieł wiązanie grubych spękań drutem zbrojeniowym tzw. zszywanie. Styropian biały dobierany indywidualnie pod każdy odcinek – od 15 do 22 cm względu na krzywości w każdą stronę.

Elewacja w dobrym stylu

Zastosowaliśmy system Adexbud i tynki si-si. Gzymsy pod parapetami. Pod dachem podwójne. Kolor MP40 i MP80. Wszystko po to, by zachowując dawną stylistykę i duszę tego miejsca, nadać mu trwałości, dobrej termoizolacji i elegancji. Dziś mamy pewność, że to elewacja, która przez lata będzie służyć mieszkańcom tego domu.

Pracując nad takim domem, trudno nie sięgnąć do jego historii. Nie było to proste, bo ulica Piastowska, wcześniej nazywała się „Dąbrowskiego”. Okazuje się, że dom należał do rodziny Elgasów. W czasie wojny tym domu Pan Elgas prowadził RGO (Radę Główną Opiekuńczą).

„W domu Elgasa mieściła się jeszcze biblioteka. Wejście było od ulicy. Biblioteka była jeszcze jakiś czas po wojnie, a potem się zwinęła. Teraz to inaczej wygląda, to było niewielkie pomieszczenie” – czytamy we wspomnieniach Andrzeja Sawelskiego na stronie „Sulejówek – po sąsiedzku”:

„Archiwum Społeczne Sulejówka”

https://sulejowekposasiedzku.pl/lokalizacja/dom-rodziny-elgasow/

Z opowieści pana Andrzeja wynika, że wówczas, w latach 30. i 40., kamienica była bardzo nowoczesna i wygodna. Mamy nadzieję, że udało nam się dołożyć swoją cegiełkę, by odzyskała świetność. I bez fałszywej skromności pragniemy nadmienić, że to kolejna historyczna kamienica, którą mieliśmy okazję robić. Wcześniejsze – na warszawskiej Pradze, pokazujemy tu:

https://www.papierowski.pl/realizacja/lomzynska/

Tekst: Anna Janiak, zdj. arch. Papierowski Ocieplenia